Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubojnie
Aktualności
Rozporządzenie abp. Wacława Depo dotyczące sprawowania Mszy św., spowiedzi oraz przeżywania Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocych

W związku ze stanem epidemii władze państwowe i kościelne wydały kilka ważnych rozporządzeń obowiązujących do 19 kwietnia br.:

 

W czasie Mszy św. może być obecnych w kościele tylko 5 osób! Dlatego proszę, aby w nabożeństwach uczestniczyła tylko najbliższa rodzina! Ta zasada będzie też obowiązywać w czasie Świąt Wielkanocnych!!! 

W przypadku przekroczonej liczby wiernych Policja nakłada karę administracyjną na każdego uczestnika w wysokości 500 zł, a na parafię w wysokości od 10.000 do 30.000 zł.

W przypadku pogrzebu może się odbyć jedynie trzecia stacja, czyli pochówek na cmentarzu. Msza żałobna ( bez trumny lub urny ) może być odprawiona przed pochówkiem, po pochówku lub w innym dniu ustalonym z rodziną. Rodzina osoby zmarłej musi zdecydować, kto będzie obecny podczas uroczystości pogrzebowych. Świadomi jesteśmy, że będą to decyzje trudne, dramatyczne, ale aktualna sytuacja i obowiązujące prawo nie pozwala nam na żadne odstępstwa.


Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej

Liturgię Mszy Świętych tego dnia sprawuje się bez procesji. Mszę Świętą rozpoczyna się według drugiej formy, czyli bez uroczystej procesji wejścia. Wejście odbywa się w uproszczonej formie, a wierni pozostają na swoich miejscach w nawie kościoła. Dokonuje się błogosławieństwa palm (pomijając pokropienie wodą święconą, dlatego sugeruje się użycie pierwszej formuły modlitwy błogosławieństwa) i odczytuje się ewangelię o wjeździe Chrystusa do Jerozolimy.


Wielki Czwartek

Tam, gdzie prawdziwa potrzeba i uzasadnione z racje duszpasterskie za tym przemawiają, w kościołach i kaplicach, w godzinach wieczornych, można odprawić drugą Mszę Świętą Wieczerzy Pańskiej.

Nie urządza się ołtarza przechowania (zwanego w tradycji polskiej „Ciemnicą”) i na zakończenie Mszy Świętej nie przenosi się do niego Najświętszego Sakramentu, który pozostaje w tabernakulum w prezbiterium kościoła lub kaplicy.


Wielki Piątek

Podczas adoracji Krzyża oddaje się mu cześć wyłącznie przez przyklęknięcie lub głęboki ukłon, a nie przez ucałowanie, jak to jest w zwyczaju (także celebrans), o czym należy pouczyć uczestników liturgii przed rozpoczęciem adoracji.


Wielka Sobota

Nie organizuje się tradycyjnego święcenia pokarmów! Dotyczy to zarówno poświęcenia w kościołach lub kaplicach, jak też na zewnątrz, w plenerze i w domach prywatnych. Nie wolno organizować poświęceń w małych grupach, rotacyjnych, czy poświęcenia koszyczków wystawionych przy bramach podwórek lub na klatkach schodowych. Zamiast tego ma mieć miejsce obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu, przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”. Tekst będzie w oddzielnym artykule na naszej stronie internetowej, a także udostępniony do pobrania ze strony internetowej Archidiecezji Częstochowskiej.

Wszyscy kapłani zobowiązani są do absolutnego zastosowania się do tego zarządzenia i nie tworzenia wyjątków lub praktyki niezgodnej z tym, co zostało postanowione.


Wigilia Paschalna i Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Nie odbywa się procesja rezurekcyjna ani na zakończenie Liturgii Wigilii Paschalnej, ani na rozpoczęcie Mszy Świętej w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego!

Na początku Wigilii i przy obrzędzie światła pomija się rozpalanie ogniska, zapala się świecę paschalną wewnątrz świątyni, w prezbiterium i pomijając procesję przechodzi się bezpośrednio do Orędzia Wielkanocnego (Exsúltet). Potem następuje Liturgia Słowa. W czasie Liturgii Chrzcielnej należy tylko odnowić przyrzeczenia chrzcielne, bez poświęcenia wody chrzcielnej lub wody do pokropienia (por. Missale Romanum, s. 371, n. 55). Potem następuje Liturgia Eucharystyczna.

W czasie liturgii Wigilii Paschalnej i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie stosuje się pokropień wodą święconą.

Powyższe decyzje podejmuję będąc świadomym ich niedogodności, ale liczę na zrozumienie, że motywowane są wyłącznie odpowiedzialnością za naszych wiernych, ale także za duchowieństwo. Tegoroczne Święta Wielkanocne zapewne będą inne, niż zwykle, ale także dla duszpasterzy smutne i naznaczone pustką w świątyniach, szczególnie podczas przebogatej liturgii Triduum Sacrum. Tym bardziej niech Święta Paschalne dają nam nadzieję, że wkrótce z radością powitamy naszych wiernych w progach parafialnych świątyń i cieszyć się będziemy, że puste teraz ławki zapełnią się niedługo naszymi parafianami.

Wszystkich Księży zobowiązuję do respektowania tego oraz dotychczas wydanych zarządzeń z pełnym posłuszeństwem i konsekwencją.

 

Na podstawie Dekretu wydanego przez:

abp Wacław Depo

Metropolita Częstochowski

 

 

 

  

 

 

 

 

  

Liturgia
Msze święte
Niedziela i uroczystości:
800, 930 (Lubojenka), 1100, 1600

Dni powszednie:
Poniedziałek: godz. 800
Wtorek - sobota: godz. 1800
Kancelaria

Czynna po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod numerem (34) 328 96 15

email: kancelaria @ parafialubojna.pl
Konto bankowe
Parafialne konto bankowe:
17 1020 1664 0000 3502 0617 1724

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubojnie
ul. Strażacka 2, Lubojna
42-233 Mykanów
tel. (34) 328 96 15