Jeśli możesz, to zostań w domu!

WAŻNE INFORMACJE!!!

W związku z ostatnimi decyzjami władz państwowych o ogłoszeniu stanu epidemii biskupi polscy podjęli decyzje o odwołaniu i przeniesieniu na inne terminy rekolekcji i spowiedzi wielkopostnych. Będą one mogły być ewentualnie zorganizowane dopiero wtedy, gdy minie stan zagrożenia zdrowia i życia uczestników!

Ponadto zawieszone są wszystkie nabożeństwa celebrowane publicznie (Drogi Krzyżowe, Gorzkie Żale, Godzinki, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Różaniec itd.), zachęcając wiernych, by odprawiali je indywidualnie, w rodzinach lub uczestniczyli w transmisjach drogą telewizyjną, radiową czy internetową.

Władze Rzeczypospolitej Polskiej nie zdecydowały dotychczas o wydaniu nakazu całkowitego zamknięcia kościołów i kaplic oraz zakazu zgromadzeń o charakterze religijnym. Dlatego na razie Msze św. są odprawiane w kościołach o zwykłej porze!

Obowiązek uczestniczenia w Mszy Świętej nie dotyczy osób chorych, osłabionych lub tych, dla których opuszczenie domu lub znalezienie się w skupisku ludzi byłoby ryzykowne. Osoby takie mogą łączyć się ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe lub telewizyjne, nie zaciągając grzechu ciężkiego z tytułu zaniedbania obowiązku uczestniczenia w Eucharystii.

Ponadto na najbliższe niedziele ( 15, 22 i 29 marca ) udziela się ogólnej dyspensy od obowiązku uczestniczenia w Mszy Świętej niedzielnej: osobom w podeszłym wieku; osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.); dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę; osobom, które czują obawę przed zarażeniem. Dzieci  i młodzież mogą uczestniczyć we Mszy Świętej, ale wyłącznie pod opieką rodziców i na ich odpowiedzialność!

Nasz Metropolita, abp Wacław Depo zachęca wszystkich wiernych, "by wzorem naszych przodków, w tych szczególnych dniach umieścić w oknach domów wizerunek Matki Najświętszej, zwłaszcza tak nam bliski i drogi wizerunek Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, w której Bóg dał Narodowi Polskiemu przedziwną pomoc i obronę, a Jej święty Obraz Jasnogórski wsławił niezwykłą czcią wiernych. Nie ma być on magicznym amuletem, ale świadectwem naszej wiary i modlitwy błagalnej za naszą Ojczyznę i wszystkie kraje objęte pandemią!"

W duchu chrześcijańskiej miłości proszę też o troskę o siebie wzajemnie. Proszę o zainteresowanie się sąsiadami, szczególnie chorymi, samotnymi, starszymi wiekiem, którym trzeba być może pomóc poprzez dostarczenie codziennych zakupów i leków, by nie musieli opuszczać bez potrzeby swoich domów i narażać się na sytuacje ryzykowne.

[Jeśli ktoś z parafian będzie potrzebował takiej pomocy, a więc zrobienia zakupów artykułów spożywczych lub leków, to proszę dzwonić na parafialny numer komórkowy: 663 587 287]

Tegoroczny Wielki Post dla nasz wszystkich jest niezwykle trudnym  i przejmującym doświadczeniem. Może się okazać, że przyjdzie nam tym razem zatęsknić za Eucharystią, za Komunią Świętą, za pięknymi i bogatymi nabożeństwami tego okresu, za rekolekcjami i wielkopostną spowiedzią. Niech ta tęsknota rozpala naszą miłość i potęguje nasze błaganie, abyśmy niebawem mogli wrócić do normalnego funkcjonowania świątyń i wspólnot.

Transmisje Mszy św.:

Niedziela, 15 marca 2020 r.

7:00 – TVP 1
  9:00 – Polskie Radio, Program Pierwszy
  9:30 – Telewizja TRWAM
11:00 – TVP 1
13:00 – TVP POLONIA

Poniedziałek, 16 marca 2020 r. – niedziela, 22 marca 2020 r.
7:00 – z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach – TVP1

Poniedziałek, 16 marca 2020 r. – piątek, 20 marca 2020 r.
20:00 – z Jasnej Góry w intencji ustania epidemii, TVP3 pasmo ogólnopolskie oraz na kanale YouToube dostępnym na stronach internetowych: http://www.jasnagóra.pl/ i www. episkopat.pl.

Również na stronie Radia Fiat można znaleźć wykaz transmisji Mszy Świętych: